Turistou skrze displej.

9. září 2014 v 13:11 | Lady Intrikánka |  Main stage
Jsem zpět... a píšu v Internet Exploreru. >:/ Jako spousta dalších blogerů jsem byla připravena o možnost přihlásit se v Chromu a nervy mi z toho tečou už asi čtrnáct dní. Ach jo.

Chorvatsko jsem si užila, dokonce jsem i přesto, že jsme měli většinu týdne pod mrakem, zvládla nasbírat trochu barvy. Po dvou dnech po příjezdu se přihnala děsivá celodenní bouře a od té doby bylo po zbytek týdne více či méně oblačno. Nějak nám to ale nevadilo, sluníčko občas vykouklo a dokonce poměrně dost opalovalo i zpoza mraku (dost na to, abych si přismahla bůčky) a přitom to nebylo to ostré, pálivé slunce, které vás stejně místo opalování zažene po krk do vody a po pár hodinách úplně vyžene z pláže do stínu. I když mě ani tak dlouhé opalování příliš nebavilo, raději se cachtám v moři.
Zkrátka, i když jsem ve srovnání se zbytkem našich ženských, které odjížděly zase jako černoši, pořád vypadala, jako bych se jen ztratila od irského zájezdu, přesto jsem se minimálně dobabrala ke zdravějšímu odstínu, než s jakým jsem přijela. Snad to i chvíli vydrží, než se vrátím k stabilnímu odstínu "mrtvá nevěsta". Za mě tedy sukces, snad opravdu nebylo to betakarotenové zobání úplně k ničemu.

Byli jsme nedaleko od Splitu a tak jsme si jeden den vyhradili na výlet. Merlinžel jsem velice záhy zjistila, že moje společnice nejsou ani zdaleka tolik fascinované historií ani architekturou jako já. Diokleciánovy hradby jsme profrčely tryskem, vynechaly většinu prohlídek, staré město mimo hradby jsme vynechaly úplně a výrazně víc času jsem potom musela trávit na trhu u stánků s cetkami. Nemám jedinou hezkou a kvalitní fotku, protože na každé vyfocení jsem měla asi tak vteřinu a půl, pokud jsem nechtěla, aby mi ženské, které držely tempo daleko přede mnou, utekly. A ještě jsem se potom od mamky dozvěděla, že tam proběhlo nějaké držkování o tom, že všechny zdržuju. To prosím jenom tím, že já vidím na budově okna, štíty, zábradlí, sloupy a ne jen to, že je v přízemí krámek s předraženými botami. Chyběl mi Hunny a naše společná nutnost poctivě přečíst každou informačně-vzdělávací ceduli. Když kamarádka po dvou hodinách po příjezdu prohlásila, že se nudí a je jí horko a má hlad a potřebuje cigáro a chce jet okamžitě domů, pokud jí její maminka nekoupí předražené nafukovací lehátko a pruhovaný klobouček, protože by jí tolik ladil k plavkám, málem jsem to obrečela. Těšila jsem se, že strávím procházkami v historických uličkách celý den a i to bude málo, abych stihla vidět všechno. Sice jsem si vydupala, že po ubohých dvou hodinách domů ještě nepojedeme, ale sklízela jsem za to kritiku až do konce.

Já to ale opravdu nechápu. Sice je hezké, že si to kamarádka taky všechno vyfotila, aby se mohla na Facebooku pochlubit, kde byla, ale k čemu jí je fejsbukové album plné fotek, když netuší, co za budovy na nich vlastně je? Sice se mnou vyšlapala nahoru na splitskou zvonici (našim maminkám se na výšlap tak úplně nechtělo), ale nechala se tam několikrát vycvaknout, vyfotila si výhled a spěchala zase dolů, aniž by zkusila chvíli postát a pokochat se taky vlastníma očima místo displeje smartphonu. Natož aby se pokoušela zjistit, co je to vlastně za věž, na které stojí.

Byla jsem z toho dne opravdu smutná. Lidé v dnešní době cestují asi jen proto, že je moderní mít na internetu spoustu - nejlépe exotických - fotografií. To ale nikomu z nich nedochází, že po návratu sice zaplní svůj instagram, ale nic z toho, kde byli, vlastně pořádně neviděli, protože ani jednou nevzhlédli od displeje? To už není moderní dívat se očima a uchovávat vzpomínky mozkem? Jsou důležitější důkazy toho, že jsem někde byla, než samotné vzpomínky na to?
Samozřejmě také na dovolené fotím. Taky je mi příjemné se moci kdykoli znovu podívat na fotky a vzpomínky si oživit. Taky chci ukázat ostatním, kteří se mnou nemohli být, co jsem viděla - vím, že babička jezdila do Jugoslávie pravidelně a že to tam zbožňovala, tak proč jí neudělat radost fotkami, když už sama jet nemůže? Taky si pár fotek hodím na facebook. Ale nezlobte se na mě, je taky potřeba občas od sebe odlepit foťák a rozhlédnout se i po něčem jiném, než po suvenýrech, jejichž množství nahromadíte na památku místa, které jste ani pořádně neviděli.

Lidi, zvedněte občas taky oči od displejů.
Její Veličenstvo
Lady I.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 9. září 2014 v 18:29 | Reagovat

Z IE mě za chvíli asi klepne!!
Milá zlatá, nevím jestli sis toho někdy někde všimla, ale když se já třeba snažím udělat nějakou hezkou fotku z dovolený (o který si teda osobně myslím, že fakt hezká je a že je vyvedená), tak to nikoho, ale vůbec nikoho nezajímá. Pokud si tam dá kamarádka vyvalený kozy na pláži, wow, tolik lajků! Dneska je to jen o předvádění. Dokonce mi jedna kamarádka říkala, že když byla v Chorvatsku se svým tátou a jeho přítelkyní (+ s jejím novým bráškou), tak ta přítelkyně furt říkala "A vyfoť mě tady, aby všichni viděli, že jsem tu byla... A vyfoť mě ještě tady.." Takže tak.
Jinak jsi i připomněla jeden můj zážitek, kdy jsem byla na 3 dny v Paříži se střední - prostě poznávací zájezd, kdy bylo evidentní, že všechno prostě prosvištíme a furt budeme někde chodit. Mně to nevadilo, já byla nadšená a šťastná, že jsem v Paříži. No a byli jsme v Louvru, ale jen na dvě hoďky, tak já se to snažila nějak proběhnout, abych toho viděla co nejvíc a užila si ten Egypt tam. No a ostatní holky? - "Tyvoleeee, my musíme furt chodiiit. To je na hovnooo. Jsem unavenaaaa." A pak mi jedna řekla. "Hele, já si sednu tady, až půjdeš zpátky, taky si mě vyzvedni." Jako.. COŽE?!

2 Lady I. Lady I. | Web | 10. září 2014 v 7:35 | Reagovat

[1]: Jojo, kamarádka taky: "Vyfoť mě tady na těch kamenech, jo? Ok a teď si rozpustím vlasy, jo? Já zalezu do moře a ty mě vyfotíš z břehu. A ještě jednou na foťák prosím. A teď si vlez do moře ty a vyfoť mě odtamtud, já budu mít v moři jenom nohy..." a vrazí mi do ruky její drahej smartphone a pošle mě s ním do vln, no hodně se mi třásly ruce. :D
Středoškolský pěší výlety jsou za trest, zvlášť pokud jde o muzea a kulturu nebo se vyžadujou dlouhodobější fyzický výkony. Ten tvůj zážitek z Louvru je zářný příklad fakt pure ignorantství. :D

3 Gabriella Gabriella | Web | 10. září 2014 v 8:43 | Reagovat

Je to všude stejný. Když si kolikrát přidávám  fotky na net, tak nikoho fotku Louvru nebo obelisku nezajímají, ale stačí aby si kámošky vyfotili nohy jak stojí v písku a  už jim to všichni komentují a "lajkují":D  Vždycky mě to nakrkne:))

Jinak úplně se mi vybavují. oni utíkají a fotí, fotí, fotí ale stejně nic nevidí. zajímalo by mě jestli si doma  ty fotky opravdu potom prohlédnou :)

4 may may | Web | 10. září 2014 v 11:39 | Reagovat

Jo, tak to jsi přesně vystihla tu smutnou skutečnost, že turistika se dneska páchá snad už jenom přes displej. Ještě víc mi ale snad vadí, že podobným způsobem lidé chodí na koncerty. Proč se zatěžovat nahráváním ubohého videa, když si můžu vychutnávat přítomnost naživo, užít si to, že muzika, jak ji právě teď slyším, se nebude nikdy opakovat?

5 Neros Neros | 10. září 2014 v 19:24 | Reagovat

Příště, až pojedu na loď, tak Ti dám vědět, aby ses mohla přidat :P Nebo Ti dám kontakt na kapitána, aby sis sama vybrala...

Jak vidno, každej to nedělá, jak výše zmíněná kámoška, a asi mám štěstí, že s takovýma lidma na výlety nejezdím, protože by mě trefil šlak. Dovolený u moře s rodinou jsou pro mě utrpení, právě kvůli té čechovovské lenosti, která člověka obklopí a dusí a donutí ho přečíst jednu knížku čtyřikrát (nutno podotknout, že tu knížku čtu už několik let pořád dokola, takže za to úplně nemůže atmosféra, ale...), aby si sem tam skočil do moře a chvilku plaval, neschopen vytlačit z hlavy myšlenku "Kolik lidí močí do vody?"

Cestovat a vidět svět nestačí. Je třeba ho zažít.
A to zprostředkovaně nejde.
To pak jsou ty příběhy o cestovatelích, co celej den leží na gauči a dívají se na pořady o celým světě a umí plynně amharsky, ale stejně pořád leží na tom gauči...
Ještě horší musí být někde, ale vlastně to vůbec nezachytit.
I když je jasný, že lidi, co to dělají, to nevnímají.
Protože jinak by si museli rozkopat držku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama