Hrátky s Prakticou.

11. září 2014 v 10:41 | Lady Intrikánka |  Highlight of the evening
Jak jsem se již dřív zmiňovala, dostal se mi po dědečkovi do rukou starý šedesátkový fotoaparát Praktica PL electronic. Po mnoha nesnázích (jak se vkládá film? k čemu jsou všechna ta kolečka? co z toho je sakra spoušť?) se mi podařilo nafotit tři filmy. Ex si se mnou jedno odpoledne sednul a v základech mi vysvětlil všechna ta divná slova jako expozice, kompozice... a víc si jich vlastně nepamatuju, protože jsem je v hlavě stejně neudržela ani do večera a dál si fotila zkrátka tak, jak mi to zrovna v danou chvíli přišlo pod ruku.

Nakonec jsem si i zvykla na to, že to prostě nikdy nebude umět zoom a po každém vyfocení musím páčkou přetočit na další snímek (i když lidi na ulici na mě pořád zírají, jako kdybych natahovala spoušť u zbraně), a naučila se, že "vyvolat film" a "vyvolat fotky" jsou dvě různá tvrzení, to když se mi ve fotolabu dostalo obálky plné negativů a až když jsem začala protestovat, že "tam přece nejsou žádný obrázky!", vysvětlil mi hodný pán, že bude možná v mém případě lepší místo vyvolávání fotek jen naskenovat negativy do počítače. Očividně pochopil, že jsem nemehlo a většina z těch fotek nebude za vyvolání stát. Je pravda, že fotografka ze mě asi nebude. Jen opravdu málo snímků se docela povedlo a i na nich jsou chyby.

Z prvního filmu se nepovedlo prakticky nic. Spíš jsem si tak hrála, učila se s ovládáním, snažila se udržet pevnou ruku, zkoušela různé ostření, nastavovat různé časy třeba s vodou nebo deštěm, nebo třeba jak se "vyrábí" bokeh.

Ex mi poradil, že můžu zkusit fotit na prošlý film. Dělá to prý divočiny s barvami a vůbec je to vintage. Hunny mi sehnal dva a já se bála, aby na nich vůbec něco bylo, ale podařilo se. Změn v barvách jsem si nevšimla, možná jsou fotky jen trochu zrnitější. Jeden jsem každopádně vycvakala v pražské zoo a většinu druhého v centru řemesel Botanicus Ostrá, kam jsme si s Hunnym udělali výlet. Těch bych vám ale chtěla ukázat víc, takže pro ně vyčlením samostatný článek a zatím tedy jen výcuc ze zkušebního filmu a zoo.

Fotky jsem zmenšila, protože na nich stejně nic kvalitního není, tak ať to aspoň není takový atentát na připojení a prohlížeč, když teď všichni musíme používat IE.

Zoo:

Surikaty na přesvíceným písku. Světlo mi zatím dělá velký problém. Ještě jsem si nepořídila expozimetr, v oku to taky ještě nemám a nebaví mě to pořád ověřovat na kompaktu.


Ač mě Ex sprdnul za tragický světlo, kontrast a všechno možný, tak jsem s touhle docela spokojená s ohledem na to, že je focená přes sklo. Třeba žirafy nebo lední medvědi vyšli skrze sklo tragicky. Možná bych akorát ufikla dole tu "placatou vodu", tedy přechod mezi vodou a terárkem...

Na závěr moje asi nejoblíbenější ze všech tří filmů. Je prej "trochu hnutá", ale na to, že jsem se ji snažila vyfotit rychle, než se mi zvířátko pohne (když musíte nastavit všechna ta kolečka a natáhnout páčku!), se mi opravdu líbí. A na moji obranu, na negativu lemur pacičku useklou nemá, chyba vznikla až při skenování.

Příště tedy Botanicus.
Její Veličenstvo
Lady I.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 11. září 2014 v 15:44 | Reagovat

Chm, až jsem po to tvým výčtu přestala mít chuť vrhnout se na tu "mojí" Prakticu a Flexaret. Ale doufám, že příští letní prázdniny budu mít dlouhý a tak bych snad taky mohla něco vykoumat. :D Jinak lemur je bóžovej, nenech si ho hanit! :D

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 11. září 2014 v 16:19 | Reagovat

Pěknýýýý. Každý "analogový fotograf" mě těší a jsem rád, že film zase na řadě blogů přichází do módy. Zrovna Praktiky měly velmi slušnou optiku a je, myslím, moc dobré vyzkoušet si v praxi a bez automatu vyvažování expozice a clony při daném ISO. Vím, musí to být nezvyk, ale jsem přesvědčený, že to bude mít pozitivní zpětný dopad i na tvoje digitální fotky.

3 Gabriella Gabriella | Web | 15. září 2014 v 23:07 | Reagovat

Já mám doma starou Smenu a povedlo se mi ji zlikvidovat hned na uačátku :D Navíc se přiznám, že jsem barbar a prostě mě focení na film nebaví.
A moc se mi líbí úplně první fotka!:)

4 jot jot | Web | 25. září 2014 v 20:36 | Reagovat

já fotím na prošlé filmy, jsou levnější a myslím že fotky vypadají stejně.
jé, přála bych si taky dostat od někoho foťák!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama