Na sever!

13. března 2014 v 22:42 | Lady Intrikánka |  Main stage
Posledních pár dní se nese navzdory úplně neskutečnému počasí v chladném severském duchu. Jeden by skoro už vytáhl šortky, kdyby v noci stále nemrzlo, a já se přitom duchem pohybuji po Skandinávii.
A všechno to na první pohled naprosto nesmyslně načala Ukrajina!

Určitě jste v posledních týdnech zaregistrovali dění kolem Ukrajiny. Já teda moc ne. Televizi už vůbec nesleduji, noviny nečtu, politice nerozumím. Své informační nedostatky jsem se jednoho dne rozhodla vyřešit dotazem na Hunnyho: "Prosimtě, co se to tam na tý Ukrajině děje za bordel?" načež se mi on rozhodl vysvětlit současnou politickou situaci stylem: "Svět jde do války, miláčku."
Samozřejmě to rozebral obšírněji, kdo se s kým nesnáší, kdo koho obsadil, "Kde je, kurva, Krym?" a kdo se do toho jako univerzální světový mírotvůrce opět začal vsírat, aniž by s tímhle konfliktem měl něco společného (ohh yes). Jenže jako vášnivý historik si nedokázal odpustit srovnání s minulostí (jakože druhá světová vlastně začala stejně) a de facto mě tak navedl na myšlenku, že se chystá válka, ba co hůř, mnohem víc badass válka, než byla kdy předtím, protože teď má lidstvo jaderný zbraně, diskanty, hipstery, feministky a podobnej bordel, takže si umíte představit, jak by naše spásná armáda vypadala (osobně bych byla klidnější, kdybych už mohla být jednou nohou v krytu). A jako že bychom nějakou pořádnou armádu potřebovali, protože to máme k Ukrajině poměrně blízko, jsme docela výhodně položenej stát a Ukrajinců si tu chováme taky požehnaně (+ co si sem teď vpustíme na azyl).
Zatímco mě se hnalo hlavou zhruba tohle, Hunny celý výklad zakončil bezstarostnou poznámkou: "Já jsem v klidu, kdyby na to přišlo, tak by firemní vedení v Norsku zařídilo náš přesun."
Stejně tak mohl tohle všechno říct malému dítěti, protože by si z toho odneslo asi stejnou informaci jako já:

"Bude válka. Emigrujeme na sever. Dej připravit sáně."

Tak super. Další týden jsem 24/7 v duchu řešila dilemata jako:
Samozřejmě, že jedu s Hunnym.
To tady necháš mamku? A babičku? A bráchu? A tátu? A kočku? A bráchův kaktus?
Umíš si představit, jak se babička ve svém věku adaptuje v Norsku?
Jak se tam vůbec uživíš, když neumíš norsky? A rodiče neumí ani anglicky!
Co kdybys s sebou mohla vzít jen jednoho dalšího člověka?
Mámu? Máma by trvala na tom, že vezmu bráchu. A jak bys tu mohla mámu nechat?
A co Hunnyho máma? A ségra? A její mimino?
Jela bys pořád s Hunnym nebo bys zůstala s rodinou?
Tohle mě opravdu fyzicky bolí a to to naštěstí ani nemusím řešit doopravdy. Fakt nesnáším, že mi Hunny nasadil do hlavy takovýho brouka. Když jsem se mu svěřila, vysmál se mi.

Tento víkend jsme šli do kina. Vydupala jsem si, že jsem ještě neviděla Frozen a za chvíli to nebudou v žádném kině dávat (už dřív jsem prošvihla Brave a Tangled, takže tohle si ujít prostě nenechám!). Hunny se mnou ty dvě hodiny statečně protrpěl a až na pár výjimek ("Počkat, chceš mi říct, že je to dabovaný?! Ty děti snad neumí číst titulky?!" a "To jako vážně budou pořád zpívat?") si ani výrazně nestěžoval, za což ho bezmezně zbožňuju. Hlavně jsem se ale naprosto zamilovala do myšlenky života na severu. Jednak proto, že původní námět (Andersenova Sněhová královna) je dánská pohádka, druhak proto, že jsme se pak šli projít, porozhlédnout a hlavně najíst do švédské IKEA (JAK se to SKLOŇUJE?!). Takže jsem nabrala katalogy (KONEČNĚ si zřídila členskou kartičku - proč mi to trvalo tak dlouho?!), abych se mohla rozplývat nad švédským designem i doma, a od té doby se můj mozek zaobírá veselejšími myšlenkami.

Třeba jak v naší severské chaloupce servíruju snídani na mentolových talířích (FÄRGRIK, talíř, 49,-/ks) a volám na Hunnyho, aby se přišel posadit (HENRIKSDAL, židle, 1 490,-) a najíst, aby si stihl ještě před odjezdem do práce osedlat soba (na severu všichni jezdí na sobech - your argument is invalid). Políbím ho na rozloučenou a jdu se věnovat výrobě domácích marmelád (KORKEN, zavařovací sklenice s víkem, 59,-) a sirupů (KORKEN, láhev s uzávěrem, 39,-). Samozřejmě pokud zrovna taky nepůjdu do práce - jako IKEA manažerka (protože na severu tam pracují všichni).

Abych se pomalu začala učit norsky.
Její Veličenstvo
Lady I.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 14. března 2014 v 0:29 | Reagovat

Představa romatického IKEA rána mě nadchla! :-) Ale jinak se mi zdá, že potenciálních problémů je tolik, že by je měl člověk řešit, až jsou povýšeny na skutečné.

2 Laithé Laithé | 17. března 2014 v 5:48 | Reagovat

Ty mě vždycky pobavíš. ;) Líbí se mi, že používáš slůvko „bordel“ - začínala jsem se bát, že jsem jediná (a tudíž divná, haha). :D
Válka hrozí vždycky, občas jen o něco víc než obvykle. Zoufale věřím v to, že si ty hlavy zaslepený skopový aspoň trochu uvědomují, co mají za zbraně, než je odpálí. Ach, má sladká naivito. :D

3 LoveShy LoveShy | E-mail | Web | 17. března 2014 v 13:13 | Reagovat

"protože teď má lidstvo jaderný zbraně, diskanty, hipstery, feministky a podobnej bordel" :D :D

Řekla bych Ikea bez Ikei, ale tak co, chápem se! Severskej styl je boží, před rokem a půl jsem si to ve Švédsku ověřila, klidně bych tam emigrovala. Taky jsem si teďka založila kartičkuu, ráda tam courám a vybírám si, je fakt, že až budu zařizovat byt, tak se z toho všeho asi postavim na hlavu, protože se mi tam líbí skoro všechno :D.

Co se týče války, já jsem fakt barbar, ale taky se moc v politice neorientuju a je mi líp, když před tím vším zavřu oči a žiju ve svý realitě. Je mi pak špatně z toho, co se děje u sousedů, kolik lidí umírá.. to pak akorát trnu a čumim z okna kdy uvidim atomovej hřib.

4 Lucy Lucy | Web | 23. března 2014 v 18:56 | Reagovat

Je zajímavé jak mě dokáže pobavit článek s tak neveselým tématem. :D Budeme doufat, že žádná válka nenastane a že si časem pořídíš všechny ikea sklenice, co si jen budeš přát :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama