Madla

9. ledna 2012 v 20:12 | Lady Intrikánka |  Highlight of the evening
Téma: Rodičovství
Kategorie: Povídka

Není to zrovna můj obvyklý styl psaní (snad kromě toho růžově morbidního nádechu, ale nebudu předbíhat), ale jelikož toho na tomhle blogu moc slohového lomeno pseudoliterárního lomeno rádobyuměleckého nezveřejňuju, domnívám se, že to většina z vás ani nepozná. :D

N-joy.
Její Veličenstvo
Lady I.

celý článek
MADLA


Za oknem se právě zešeřilo. V pokojíku svítila stolní lampa. Ticho přerušoval dětský hlásek občas se krkolomně zadrhávající. To seděla Viky na posteli a předčítala Madle pohádku. Na svůj věk četla obstojně, z celé první bé byla nejlepší. Občas se na nějakém slově lehce zadrhla, Madle to ale nevadilo. Seděla pečlivě opřená o rám postele, ručičky způsobně položené přes peřinu, která ji do pasu zakrývala, sytě modrá očka s dlouhými řasami kulila do prostoru před sebou a nepřítomně se usmívala dokonalými růžovými rtíky.
Když Viky Madlu dostala, byly jí čtyři roky. A od té doby se nestalo, že by měla Madla zacuchané vlásky nebo umazané tvářičky, jako se to stává jiným panenkám, o které se jejich holčičky nestarají. Měla štěstí, že se dostala k tak hodné mamince. Jiné panenky sedí smutně celé dny na policích a práší se na ně. A některé leží jen tak pohozené na zemi! Madla jen za dnešek už byla u stolu, kde byla škola, a počítala s paní učitelkou Viky příklady z matematiky, potom šla do rohu pokoje na nákup (koupila banán, rohlík a tužku a zaplatila hrstí dvacetníků, které jí ale prodavačka Viky vrátila zpátky do kapsičky, aby měla čím zaplatit příště) a poté přijala pozvání na čajový dýchánek u krabice na hračky pořádaný lady Viky v obrovském klobouku. A teď jí maminka Viky četla pohádku na dobrou noc. Někdy jí předčítala ze slabikáře, jindy vytáhla z knihovničky starou rozpadající se knihu plnou pohádek. A potom ji uloží a sama si lehne vedle ní, aby se v noci nebála.

"Je čas jít spát," prohlásila Viky rozhodně a zaklapla knížku. "Zítra na tebe čeká škola." Odložila knihu na stolek, zalezla k Madle pod peřinu a zhasla světlo. Madla přece musí umět počítat a číst a znát přírodopis, protože když nebude, přijde za ní strašidlo. Viky se učila moc dobře, ale občas ji strašidlo taky navštívilo. Když třeba nevěděla, kdo byl první pan prezident, a paní učitelka jí dala mínus. A později přicházelo i v době, kdy žádný mínus nedostala. Určitě musela udělat v posledním diktátu nějakou chybu, které si paní učitelka nevšimla a o které vědělo jen strašidlo. Jistě, tím to bude.
Madla ale chyby dělat nebude. Viky je dobrá maminka, chodí s ní na procházky a nikdy ji nenechá nosit zamazané šatečky. Doma se s ní učí, jako se s Viky občas učí její vlastní maminka. Přece musí dávat na Madlu pozor a postarat se, aby ji strašidlo nechalo být. To přece správní rodiče dělají, svoje děťátko chrání. Maminky pofoukají odřená kolena a tátové vyhánějí bubáky ze skříní. Zrovna dneska tatínek Viky slíbil, že přijde vyhnat to zlé strašidlo, až se vrátí domů. Do té doby si však Viky přitiskla Madlu víc k sobě, aby se ani jedna z nich nebála. Ne však moc silně; věděla dobře, jak je to nepříjemné, když ji samotnou strašidlo drží, až to bolí. A přece nechce, aby její milou Madlu něco bolelo. To rodiče nedělají.

Dveře od pokoje se pootevřely. Tatínek se vrátil a přišel, jak slíbil! Viky vykoukla zpod peřiny a skoro nadskočila leknutím. Strašidlo! Přitáhla si peřinu až k nosu a dělala, že spí. Nesmí ani vzlyknout, třeba odejde. Ale to už byly dveře znovu zavřené a strašidlo na ni ve tmě sahalo. Pevně zavřela oči, aby ho ani na chvíli neviděla; duchů a bubáků se bála. Nezbývá, než to vydržet. Za chvíli bude po všem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cantharus Mortifera Cantharus Mortifera | Web | 9. ledna 2012 v 22:04 | Reagovat

To je... krutý.

2 Claire Claire | Web | 10. ledna 2012 v 16:11 | Reagovat

Páni. I když je to o něčem naprosto příšerným, je to skvěle napsané.

3 Terezka Terezka | Web | 12. ledna 2012 v 21:14 | Reagovat

Je to fakt dobrý, ale nejsem si jistá jestli se mi dneska podaří usnout...

4 S. S. | Web | 14. ledna 2012 v 18:47 | Reagovat

Líbí se mi to))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama